MUĞLA MARMARİS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMELERİ GELİŞİM PROGRAMI ve YÖNETİCİ GELİŞİM PLANI (YÖGEP)

DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMELERİ GELİŞİM PROGRAMI ve YÖNETİCİ GELİŞİM PLANI (YÖGEP)

 

DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMELERİ GELİŞİM PROGRAMI

 "Tarihi veriler ışığında kültür ve medeniyetimizdeki anlayışın düşünceye, insana, sosyal hayata, eğitime, bilim kurumlarına, şehire, sanata, mimariye, dil ve edebiyata yansımaları" konulu Mayıs ayı gelişim programında Marmaris Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde toplantı yapıldı.

 

        İslam'ın ilk yıllarından başlayarak oluşan kültür ve medeniyetten örnekler verilerek sosyal hayata, bilim kurumlarına, şehre, sanata, mimariye, dil ve edebiyatta ne gibi yenilikler getirildiğini ve bu yeniliklerin temelinde insana hizmetin olduğunu geçmişteki örnekleri günümüz hayatıyla özdeşleştirip günümüzde nasıl uygulanırsa insana fayda vereceğini örneklerle açıklandı.


YÖNETİCİ GELİŞİM PLANI (YÖGEP)

            Mayıs Ayı "tarihi verileri ışığında kültür ve medeniyet anlayışının; düşünceye, insana, sosyal hayata, eğitime bilim kurumlarına, şehire, sanata, mimariye, dil ve edebiyata yansımaları" konusu ele alındı.

 

                Kültür, bir milletin inanç, fikir, sanat, âdet ve geleneklerinden, maddî-manevi değerlerinin bütününden müteşekkildir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere mimari eserler kültürün bir parçasıdır, dolayısıyla söz konusu eserler, bir bakıma milletlerin kültürel birikimlerinin cisimleşmiş halidir. Bununla birlikte inanç ve buna bağlı olarak manevî değerler bağlamında kültür, aynı zamanda bir parçası olan mimariyi de derinden etkilemiştir. Tarih içinde farklı kültürler birbirleriyle etkileşim içerisinde olmuş, milletler ilmî, fikrî ve ticarî açıdan birbirleriyle sürekli alışveriş halinde oldukları gibi, sanat, dolayısıyla onun bir kolu olan mimari eserler bağlamında da birbirlerinden etkilenmişlerdir. Mimari eserler, aynı zamanda üslup bakımından kültürlerin birbirlerine nasıl etki ettiklerini, zaman zaman birbirleriyle nasıl iç içe geçerek kaynaştıklarını ortaya koyarlar. 

24-05-2019 24-05-2019

 

 

Kemeraltı Mah. Atatürk Cad. 58. Sok No 4 Marmaris MUĞLA - 252 412 10 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.