MUĞLA MARMARİS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMELERİ GELİŞİM PROGRAMI ve YÖNETİCİ GELİŞİM PLANI

DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMELERİ GELİŞİM PROGRAMI ve YÖNETİCİ GELİŞİM PLANI

YÖNETİCİ GELİŞİM PLANI (YÖGEP)

"Yönetici Gelişim Programında belirtilen Nisan Ayı “Kültür ve medeniyetimizdeki eğitim ve yönetim anlayışını yansıtan klasik eserlerden ve temel metinlerden seçilen bölümlerin okunması, değerlendirilmesi ve özgün düşüncelerin tespiti” konusunda İlçemiz Marmaris Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Okul Müdür Yardımcısı Yahya KAPLAN Başkanlığında toplantı yapılmıştır.

Öğretmenlerden kültür ve medeniyetlerimizin eğitim ve yönetim anlayışını yansıtan eserlerin paylaşmaları istenildi. Belgesel ve kitap alıntıları üzerine çalışmalarda bulunuldu. Hasan Ali Yücel’in; Yücel’in Çiçekleri belgesel filminde köy enstitülerinin kuruluşundan kapanışına ait fotoğraflar ve görüntü kayıtları ile Anadolu’nun ücra köşelerinde öğretmenlik mesleğinin özveriyle ve mücadeleler sonucu başarılara ulaşıldığı canlandırmalarla anlatılmıştır.

 

DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMELERİ GELİŞİM PROGRAMI

 “Öğretmenlerin mesleki gelişimi ve DKAB dersleri açısından Temel İslam Bilimlerine ait kaynaklardan yararlanma, bu kaynakları okuma, anlama ve yorumlama teknikleri ve yöntemleri ” konulu Nisan ayı gelişim programında Marmaris Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde toplantı yapıldı.

Yapılan toplantıda temel İslam bilimlerine ait kaynakların kullanmış olduğu usullerin günümüz şartlarında güncel ihtiyaçlara uyarlayarak yorumlamanın konunun anlaşılmasında çok önemli bir yere olduğu kanaatine varıldı. Doğrudan ve dolaylı kaynaklar arasında İslam ansiklopedisi Ramazan El buti’in Fıkhus’s Sire, Ahmet Hamdi Akseki’nin İslam dini, Ömer Nasuhi Bilmen’in İslam İlmihali, tefsir konusunda yararlanılacak kaynaklar günümüze hitap etmesi açısından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an Yolu’ndan yararlanılmasının uygun olduğu anlaşılmıştır.

30-04-201930-04-2019

Kemeraltı Mah. Atatürk Cad. 58. Sok No 4 Marmaris MUĞLA - 252 412 10 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.