MUĞLA MARMARİS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Marmaris Kaymakamımız Sayın Celalettin YÜKSEL’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Marmaris Kaymakamımız Sayın Celalettin YÜKSEL’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Değerli Marmarisliler; ne mutlu bize ki bugün Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlamak üzere birlik ve beraberlik içerisinde bir aradayız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

 

Değerli Konuklar;

 

19 Mayıs 1919 da Atatürk Samsuna çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmış Kurtuluş Savaşımız zaferle sonuçlandıktan sonra da 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine en uygun yönetim biçimi Cumhuriyet idaresidir.” Dediği Cumhuriyetimizin 93 yıl önce bugün Millet Meclisi alkışları ve “Yaşasın Cumhuriyet” nidalarıyla kabul ve ilan edilmiştir. Cumhuriyet Türk Milletine, bizlere bırakılmış en büyük mirastır ve vazgeçilmez değerlerimizin başındadır. Cumhuriyete ve bağımsızlığımıza kavuşmak için memleketin doğusundan – batısından, kuzeyinden – güneyinden bir araya gelen dedelerimiz yokluklar içerisinde büyük mücadeleler vermiş, şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarda nice bağrı yanık analar da vatan sevgisini evlat sevgisinden önde tutmuştur. Bizler bu emanetin bilincindeyiz ve bu emaneti el üstünde tutarak yolumuza devam ediyoruz.

 

Bu azim ve kararlılığın en güzel örneği 15 Temmuzda verilmiştir. FETÖ/PDY terör örgütünün kuklaları o gün Cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve beraberliğimize, Vatanın bölünme bütünlüğüne kast ederek hain bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Aynı gece İlçemizde misafir olan sayın Cumhurbaşkanımıza da suikast saldırısı gerçekleştirmişler ancak, en güzel cevabı kahraman güvenlik güçlerimiz ve siz Marmarislilerden almışlardır. O gece tüm yurtta olduğu gibi burada da bütün Marmarisliler özgürlük ve demokrasi ateşinin sönmemesi için, Cumhuriyet ve demokrasi için birlik ve beraberliğimiz için, Vatanın bölünmez bütünlüğü için, milli ve manevi değerlerimizin korunması için, göğsünü hainlerin kurşunlarına siper etmek, güvenlik güçlerimize destek olmak için ellerinizde Türk Bayraklarıyla meydanlara ve caddelere akın ettiniz.

 

Tabi hainler çok önemli bir hususu hesaba katmamışlardı, o da Milli iradenin gücüydü. Kurşunlara göğüs geren tankların karşısına dikilen, önüne yatan, F-16 lara kafa tutan Milli irade karşısında hüsrana uğradılar, tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi, tıpkı Kurtuluş Savaşında olduğu gibi.

 

Maalesef o gece Polis Memurlarımız Mehmet ÇETİN ve Nedip Cengiz EKER şehit oldular. Onlara ve diğer özgürlük ve demokrasi Şehitlerimize Allahtan rahmet Gazilerimize de acil şifalar diliyorum.

Sevgili Marmarisliler;

 

Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değildir, bir yaşam biçimidir, Milli iradenin mutlak tecellisidir. Mustafa Kemal Atatürk, bunun farkında olarak rejim değişikliği yanında sosyal, ekonomik ve kültürel hayatta eğitim alanında köklü yenilikler yaparak Cumhuriyet rejimini yaşanabilir hale getirmiştir.

 

Yedi yıl sonra 2023’de bir asırlık geçmişe sahip olacak olan Cumhuriyetimiz uluslar arası düzeyde diğer Devletlere “Geçmişte vardık, bugün buradayız, gelecekte de var olacağız “ mesajı vermesi nedeniyle de önemlidir. 2023 hedeflerimize doğru yapılan kalkınma hamleleri, geliştirilen milli projeler, kaydedilen ilerlemeler ile ülkemizin stratejik ve jeopolitik konumu bakımından daima göz kamaştırıcı bir yere sahip olmamız uluslar arası arenada işimizi zorlaştırsa da biz Türk Milleti olarak zoru severiz. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak, tarihimizden gelen milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak bu yolda ilerlersek önümüzde hiçbir güç duramaz. Bu azim ve kararlılık, her şeyden önce bu cesaret bizde oldukça Cumhuriyetimize ve bağımsızlığımıza hiç kimse göz dikemez.

 

Saygı değer Öğretmenlerim;

 

Bildiğiniz gibi Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” demiştir. Bu Milletin fertleri olan egemenliğimize sahip çıkacak hizmet ve görev bayrağını teslim alacak olan çocuklarımızı; soran, araştıran, üreten, özgüveni yerinde, sorumluluk ve görev bilinci yüksek, geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak için planlamalarını daha çocuk yaşta yapabilen bireyler olarak yetiştirmek, onlara Cumhuriyet demokrasi ve özgürlüğün önemini ve faziletlerini öğretmek en temel ve kutsal görevimizdir.

 

Sevgili Öğrenciler, Kıymetli Gençler;

 

Sizlerin de en önemli görevi çok çalışmak, milletimizin bölünmez bütünlüğünü korumak, bayrağımıza, bağımsızlığımıza, Cumhuriyetimize milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaktır. Sanatta, bilimde, kültürde kısacası her alanda Ülkemizi ileri medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmakla ilgili azim ve kararlı duruş, hedeflerimize ulaşma konusunda bizlere güç vermektedir. Sizlere de güvenimiz sonsuzdur.

 

Bu yolda duraklamadan hep birlikte yürümek Cumhuriyeti ve Ülkemizi yüceltmek için çok çalışmak ve üretmek hepimizin ortak sorumluluğudur.

 

 

Sayın Konuklar, Sayın Marmarisliler;

Bu anlamlı ve büyük günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Sözleriyle konuşmamı bitirirken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz Şehitlerimizi, terör, demokrasi ve özgürlük Şehitlerimiz de rahmet ve minnetle anıyorum. Değerli Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.

 

Saygılarımla.

Kemeraltı Mah. Atatürk Cad. 58. Sok No 4 Marmaris MUĞLA - 252 412 10 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.