MUĞLA MARMARİS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Çevrem Benim Kimliğim (ÇBK)" Projemiz

"Çevrem Benim Kimliğim (ÇBK)" Projemiz

      Muğla Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü himayelerinde, Müdürlüğümüze bağlı Özel/Resmi Okul/Kurumlarda uygulanmakta olan "Eğitimde İyi Örnekler" Projesi kapsamında "Çevrem Benim Kimliğim (ÇBK Projesi)" adlı çalışma ile Özel Marmaris Çağdaş Bilim Ortaokulu, ´Proje Önekleri´ dalında üçüncülük derecesi almaya hak kazanmıştır.    

      Marmaris/Muğla bölgesi özellikle doğal güzellikleri ve duyarlılığı ile öne çıkan bölgelerimizden biridir. Böyle olanaklara sahip bir bölgede yaşayan çocuklarımız ve öğretmenlerimizle birlikte “Çevrem Benim Kimliğim (ÇBK Projesi)” projesi kapsamında, çevremize ve doğal kaynaklarımıza sahip çıkan, duyarlı bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu sebeple, Çevre Timi, Eko-Tim ve Organik Tarım Timi olarak gönüllü öğrencilerimizden oluşan bir ekip ile projelerimizi hazırlayıp tüm ilçeye yönelik etkinlikler uyguluyoruz. Bu proje ile hem çocuklar hem de öğretmenler, çevre sorunları ve doğal kaynakların sınırsız olmadığı hakkında farkındalık kazanmış ve bu anlamda sürekli olarak öğretmen ve öğrenciler bir arada birçok farklı proje üretmişler ve hala üretmektedirler. Disiplinlerarası iletişim ve çalışma gerektiren bu proje ile öğrenciler hem etkinlikleri birçok dersle ilişkilendirebiliyor hem de derslerde gördükleri kazanımların günlük yaşamdaki yerini anlamlandırabiliyorlar. Bunlar da hem öğrencilerin öğrenme kalitesini artırmakta hem de dolayısıyla öğrenci başarısını ve motivasyonunu önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca, öğrenci-öğretmen ve yönetim ilişkisi üzerindeki katkıları da projemizin bir diğer boyutu olup okulun hizmet kalitesini artırmaktadır. Bu proje sayesinde, tüm etkinliklerin disiplinlerarası bir bakış açısıyla planlanıp uygulandığı zaman hem organizasyon kolaylığı ve başarısı sağladığı hem de öğrenci üzerindeki etkileri bakımından önemli olduğu görülmüştür. Bu sebeple, 2017-2018 eğitim döneminde başlatmış olduğumuz ve bize yeni bir bakış açısı sağlayan bu projeyi, yeni eğitim yılında da geliştirerek devam etmekteyiz. Bunlara ek olarak, proje sürecinde öğrencilerimizin günlük yaşamdaki problemlerde kendi çözümlerini yaratma becerilerinin geliştiğini ve çevreye yönelik duyarlı projelere aktif halde katılarak farkındalıklarının arttığını gözlemlemekteyiz. Bu farkındalığımızın tüm Marmaris, Muğla ve Türkiye’ ye iletilmesini ve bu konuda dikkat çekmeyi önemsiyoruz. Çünkü "Çevremiz Bizim Kimliğimiz."

Kemeraltı Mah. Atatürk Cad. 58. Sok No 4 Marmaris MUĞLA - 252 412 10 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.