MUĞLA MARMARİS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Dil Gümrüğü" Projemiz

"Dil Gümrüğü" Projemiz

Muğla Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü himayelerinde, Müdürlüğümüze bağlı Özel/Resmi Okul/Kurumlarda uygulanmakta olan "Eğitimde İyi Örnekler" Projesi kapsamında "Dil Gümrüğü" Projesi ile Evren Paşa İlkokulu/ortaokulu, ´Türk Diline Katkı Sağlayan Okul Örnekleri´ dalında birincilik derecesi almaya hak kazanmıştır.

Evrenpaşa İlk/Ortaokulunda "Dil Gümrüğü" adıyla başlatılan proje ile öğrencilerin Türkçe´nin zenginliğini fark etmesi, dilini koruyan ülkesini korur bilinciyle hareket ederek onu koruyup sevmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda okulun girişlerine projeye dikkat çekmek amacıyla afişler asılmış, Türkçesi varken kullanılan yabancı sözcüklere yer verilmemiş, TÜBİTAK Bilim Şenliği’nde dilimizle ilgili projeler yürütülmüş, öğrencilerimizin ana dil becerilerinin gelişmesi için tekerleme yarışması, tiyatro gösterisi, türkü şiir gecesi, kitap okuma yarışması düzenlenmiş, Marmaris’te yazım yanlışı bulma ve yanlışı yapanları uyarma, reklamcılara temsili olarak yazım kılavuzu hediye etme, gazete çıkarma çalışmaları yapılmıştır. Tüm bu etkinliklerin sonunda, öğrencilerin Türkçe Dersi başarılarında artış gözlemlenmiştir.

Kemeraltı Mah. Atatürk Cad. 58. Sok No 4 Marmaris MUĞLA - 252 412 10 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.